Fırın Çalışıyor Ama Isıtmıyor

Fırın Çalışıyor Ama Isıtmıyor

Arçelik Fırın çalışıyor ama ısıtmıyor şikayetlerinde en sık karşılaşılan durum komütatör arızasıdır. Diğer bir ihtimalse rezistans arızası olabilir.

Turbo fırın içerisinde yer alan rezistans arızalandığında fırın ısıtmaz. Fırının içerisinde bulunan yiyecekler pişmez. Bu durum bozulan rezistansın yenisi ile değiştirilmesi ile çözüme kavuşturulabilir. Fırınınızın fan motoru bozulduğu zamanlarda ise fırının iç kısmı bir miktar ısınır fakat fırında istenilen ısıya, dereceye ulaşılamaz. Bunun sebebi ise fan motorunun rezistansın verdiği ısıyı eşit olarak devir daim edememesinden, dağılamamasından kaynaklıdır. Bu durum arızalanan fan motorunun yenisi ile değiştirilmesi ile çözüme kavuşturulabilir.

Fırın Rezistansı Nasıl Değiştirilir?

Elektrikli fırın rezistans nasıl değiştirilir, uyarı: Cihazların onarımını üstlenmek tehlikeli olabilir. Kılavuzda belirtilen uygun aletleri ve güvenlik donanımlarını kullanın ve tüm talimatları uygulayın. Tüm adımları anladığınızdan ve tamiri tamamlayabildiğinden emin olduğunuz sürece devam etmeyin. Bazı onarımlar yalnızca Arçelik servis tarafından yapılmalıdır.

Enerjiyi Kesin

Elektrikli fırınlar ve aralıklar genelde 2 ev sigortasına veya 240 voltluk gücün 120 voltluk bacağına bir tane olmak üzere bir çift ayırıcıya sahiptir. Elektrik çarpmasını ve kontrol panelinin hasar görmesini önlemek için, her iki sigortayı da sökün veya her iki sigortayı kapatın. (eğer bir klip çift kırıcıya bağlanırsa, birinin kapatılması her ikisini de kapatmalıdır)

Alt Panelin Açılması ve Rezistans Sökümü

Fırın raflarını çıkarın. Fırında pişirme elemanı bir alt panelin altında saklıyorsa, paneli yerine tutan başparmak vidalarını çıkarın. Bir vida sıkışırsa, boşaltmak için yivli bir tornavida kullanın. Panelin arka kısmını hafifçe kaldırın ve alt fırın panelini tutma dudağından kurtarmak için geri itin. Alt panelin ön köşesine doğru bastırarak kavramasını sağlayacak kadar ipucu sağlayın. Alt fırın panelini fırından yukarıda tutun.

Pişirme elemanını, arkasına takılı tellere ulaşana kadar ileri doğru çekin. Kabloların fişin arkasındaki deliklerden geçmesine izin vermeyin ve tellerin bağlantısını kesmek için iğne burun penselerini kullanın. Teller deliklerden geçerse, onları geri almak için fırını kabinden çekip çıkarmalısınız. Elemanı fırından çıkarın ve atmak için bir kenara koyun. Bağlanan tellere erişmek için elemanı dikkatlice ileri çekin. Kabloları elemandan ayırın.

Yeni Fırın Rezistansının Bağlanması

Telleri yeni fırın elemanının arkasına bağlayın. Dişi fitil konnektörlerini yeni fırın elemanındaki maça üzerine itin. Dişi fitil konnektörlerini tam oturana kadar itin. Fırında pişirme elemanının kablolarını fırının arkasındaki deliklere dikkatlice itin.

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir